A steady beam of alpha particles ( q = + 2 e )traveling with constant kinetic en
ID: 1726041 • Letter: A
Question
A steady beam of alpha particles (q = + 2e)traveling with constant kinetic energy 18 MeV carries a current of 0.30 µA. (a) If the beam is directed perpendicular to aplane surface, how many alpha particles strike the surface in 3.0s?1
(b) At any instant, how many alpha particles are there in a given20 cm length of the beam?
2
(c) Through what potential difference was it necessary toaccelerate each alpha particle from rest to bring it to an energyof 18 MeV?
3 V (a) If the beam is directed perpendicular to aplane surface, how many alpha particles strike the surface in 3.0s?
1
(b) At any instant, how many alpha particles are there in a given20 cm length of the beam?
2
(c) Through what potential difference was it necessary toaccelerate each alpha particle from rest to bring it to an energyof 18 MeV?
3 V
Explanation / Answer
q = 2e, K = 16 MeV, I = 0.30 A = 0.30 C/s, m =4*1.67*10-27 kg, L = 20 cm a) during every second, the number is N I = Nq N = I/q = 9.375*1011 /s during 3.0 second, the number is 3.0*9.375*1011 =3.125*1012 b) speed v = (2K/m) = 2.77*107 m/s t = L/v number = N*t = NL/v = 6.77*103 c) qV = K V = K/(2e) = 8 MV = 8*106 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.