A steady beam of alpha particles (q = + 2e, mass m = 6.68 x 10^27 kg) traveling
ID: 1510161 • Letter: A
Question
A steady beam of alpha particles (q = + 2e, mass m = 6.68 x 10^27 kg) traveling with constant kinetic energy 21 MeV carries a current of 0.30 mu A. If the beam is directed perpendicular to a flat surface, how many alpha particles strike the surface in 4.1 s At any instant, how many alpha particles are there in a given 20 cm length of the beam Through what potential difference in volts is it necessary to accelerate each alpha particle from rest to bring it to an energy of 21 MeV Number Units Number Units Number UnitsExplanation / Answer
a) Correct Answer
b) current = 0.3 mu A = 0.3 mu C/ sec
length = 20 cm
kinetic energy = 21 MeV
hence velocity, v = sqrt(2 KE/m) = sqrt(2*21*10^6*1.6*10^-19/(6.68*10^-27)) = 3.17*10^7 m/s
time taken = 0.2/(3.17*10^7) sec
hence total charge = 0.3*10^-6*0.2/(3.17*10^7) = 1.89*10^-15 C
Hence number of particles = 1.89*10^-15/(2*1.6*10^-19) = 5906
c) Suppose the potential difference is V then the achieved kinetic energy = 2eV
hence 2eV = 21 MeV
Hence V = 10.5 MV = 1.05*10^7 Volts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.