A car takes 8 s to go from v = 0 m/s to v = 20 m/s atapproximately constant acce
ID: 1726021 • Letter: A
Question
A car takes 8 s to go from v = 0 m/s to v = 20 m/s atapproximately constant acceleration. Calculate: (i) The acceleration of the car a = v / t = 20 m/s / 8 s = 2.5m/s2 (ii) The distance travelled by the car d = 1/2 (at2) = 1/2 (2.5 x 64) = 80 m As I am preparing for my end of year exams, could someoneplease tell me if I have calculated the above correctly or not. Anyadvice/suggestions would be most helpful. Many thanks in advance. Cheers Tony A car takes 8 s to go from v = 0 m/s to v = 20 m/s atapproximately constant acceleration. Calculate: (i) The acceleration of the car a = v / t = 20 m/s / 8 s = 2.5m/s2 (ii) The distance travelled by the car d = 1/2 (at2) = 1/2 (2.5 x 64) = 80 m As I am preparing for my end of year exams, could someoneplease tell me if I have calculated the above correctly or not. Anyadvice/suggestions would be most helpful. Many thanks in advance. Cheers TonyExplanation / Answer
Giventhat the initial velocity of car is u = 0 m/s Finalvelocity of car is v = 20 m/s Timetaken is t = 8s ----------------------------------------------------------------------- The acceleration is a = ( v -u ) / t (or) v / t = 20m/s / 8s = 2.5m/s2 The distance traveled by the car in timet is from equation of motion S = ut + (1/2)at2 = 0 + (1/2)at2 ( sinceu = 0 m/s ) = 80 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.