Solenoids produce magnetic fields that are relativelyintense for the amount of c
ID: 1725890 • Letter: S
Question
Solenoids produce magnetic fields that are relativelyintense for the amount of current they carry. To make a directcomparison, consider a solenoid with 57 turns per centimeter, aradius of 1.05 cm, and a current of 0.144 A. Calculate the magneticfield at the center of the solenoid.What current must a long, straight wire carry tohave the same magnetic field as that found above? Let the distancefrom the wire be the same as the radius of the solenoid, 1.05cm.
What current must a long, straight wire carry tohave the same magnetic field as that found above? Let the distancefrom the wire be the same as the radius of the solenoid, 1.05cm.
Explanation / Answer
a. Magnetic field at thecenter of solenoid B = 0* n * I n = no. ofturns per unit length = 57 / 1cm = 5700 /m B = 4* * 10-7 * 5700 *0.144 = 1.03 *10-3 T b. Magnetic field due to along wire B = 0* I' / 2 * * r r = 1.05 cm = 0.0105 m 1.03 *10-3 = 4 * 3.14 *10-7 * I' / 2 * 3.14 * 0.0105 Requiredcurrent I' = 0.0105* 1.05 * 10-3 / 2 *10-7 = 55.1 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.