Solar cells (the figure) can produce about 40 W of electricity per square meter
ID: 1609036 • Letter: S
Question
Solar cells (the figure) can produce about 40 W of electricity per square meter of surface area if directly facing the Sun. (Figure 1) How large an area is required to supply the needs of a house that requires 26 kWh/day? Assume there are 9 hours of sunlight per day. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Would this fit on the roof of an average house? Assume a small house with 1000 ft2 of floor space, and a roof tilted at 30. which one? The cells would fit on the house. The cells would not fit on the house.
Explanation / Answer
Energy needs of a house E ' = 26 kWh / day
E' = 26000 / 9
E' = 2888.89 Watts
the area neede is
A = 26000 / (40 * 9)
A = 72.22 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.