I have done this on my own, but i need some clarificationbefore i hand it in to
ID: 1725805 • Letter: I
Question
I have done this on my own, but i need some clarificationbefore i hand it in to the professor. Your help isappreciated. I need to model this situation... A person standing to the right exerts a 620 N force on a 70 kgblock at a 40 degree angle above the horizontal. The coefficient offriction is (0.5, 0.4) I have done this on my own, but i need some clarificationbefore i hand it in to the professor. Your help isappreciated. I need to model this situation... A person standing to the right exerts a 620 N force on a 70 kgblock at a 40 degree angle above the horizontal. The coefficient offriction is (0.5, 0.4)Explanation / Answer
Given Force F = 620 N mass of the block m = 70 kg angle = 40 deg The coefficient of friction =? F = mg cos = F sin / mg cos = 620 sin 40/ 70 x 9.8 x cos 40 = 0.75Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.