An electric turntable 0.750 m in diameter is rotating about afixed axis with an
ID: 1725460 • Letter: A
Question
An electric turntable 0.750 m in diameter is rotating about afixed axis with an initial angular speed of 0.250 rev/s and aconstant angular acceleration of 0.900 rev/s2. (a)Compute the angular velocity (in rad/s) of the turntable after0.200 s. (b) Through how many revolutions have the turntablespun during this time interval? (c) What is the tangentialspeed of a point on the rim of the turntable at t = 0.200s? (d) A 0.850-g bug is located on the rim of theturntable. What is the magnitude of the resultant force on thebug at t = 0.200 s?Explanation / Answer
a) The angular velocity is = o + t = (0.250 rev/s) + (0.90 rev/s2)(0.2s) b) The number of revolutions are = (o) t + (1/2) t2 c) The tangential speed of a point on the rim turnableat t =2.00s is v = r Here r = 0.375 m d) The acceleration of the bug is a = r So the magnitude of the resultant force on the bug at t=0.200 s is F = ma Here m = 0.850 kg Substitute the values.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.