A siphon is used to drain water from a tank. The siphon has auniform diameter. A
ID: 1725329 • Letter: A
Question
A siphon is used to drain water from a tank. The siphon has auniform diameter. Assume steady flow without friction. (a) If the distance h = 1.13 m, find the speed of outflow at the end ofthe siphon.1 m/s
(b) What is the limitation on the height of the top of the siphonabove the water surface? (For the flow of liquid to be continuous,the pressure must not drop below the vapor pressure of theliquid.)
2 m A siphon is used to drain water from a tank. The siphon has auniform diameter. Assume steady flow without friction. (a) If the distance h = 1.13 m, find the speed of outflow at the end ofthe siphon.
1 m/s
(b) What is the limitation on the height of the top of the siphonabove the water surface? (For the flow of liquid to be continuous,the pressure must not drop below the vapor pressure of theliquid.)
2 m
Explanation / Answer
From Bernoullie's theorem, p = hg =0.5 .v2 v2= 2h.g = 2x1.13x9.8 = 22.148 v= 22.148 = 4.706m/s (b) The height of the crest(top) of the siphon, above thewater surface in the upper reservoir (height,y in the Fig.) must besupported by the atmospheric pressure acting on thewater surface outside the siphon tube. So, Atmspheric pressure, 101.3 kPa =ymax..g ymax.= 101300/1000x9.8 = 10.3mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.