A sinusoidal transverse wave sapling leaning A sinusoidal transverse wave travel
ID: 1469841 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave
sapling leaning A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitude of this wave is 0.0919 m, its frequency is 2.69 Hz, and its wavelength is 1.11 m. (a) What is the shortest transverse distance between a maximum and a minimum of the wave? Number Im b) How much time is required for 55.1 cycles of the wave to pass a stationary observer? Number (c) Viewing the whole wave at any instant, how many cycles are there in a 39.5-m length of string? Number cyclesExplanation / Answer
given = 1.11 m , frequency f = 2.69 Hz and amplitude = 0.0919 m
a) in transverse distance between minimum and maximum is = 1/4 wavelength
= 1.11m
/4 = 1.11 / 4 = 0.2775 m
b)
time taken per cycle is t = 1/f
= 1 / 2.69
t = 0.37 sec
the time taken for 55.1 cycles is = 55.1 X 0.37
t = 20.38 s
c)
to calculate the number of cycles n = 39.5 / 1.11
n = 35.58 cycles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.