A single-turn square loop of wire, 2.00 cm on each edge, carries a clockwise cur
ID: 1554340 • Letter: A
Question
A single-turn square loop of wire, 2.00 cm on each edge, carries a clockwise current of 0.190 A. The loop is inside a solenoid, with the plane of the loop perpendicular to the magnetic field of the solenoid. The solenoid has 30.0 turns/cm and carries a clockwise current of 15.0 A.
(a) Find the force on each side of the loop.
(b) Find the magnitude of the torque acting on the loop-------- N · m
Explanation / Answer
a)
here
the field produced by the solenoid in its interior is
B = u0 * n * I * (-i)
B = 4 * pie * 10^-7 * 30 * 10^-2 * 15 * -i
B = -5.65 * 10^-2 T i
the force exerted on the side
F = I * L X B
F = 0.19 * (2 * 10^-2 j X 5.65 * 10^-2 * -i)
F = (2.147 * 10^-4 N) k
the force on the other side experience the same force
2.147 * 10^-4 N directed away from the center of the loop
b)
the net torque exerted on the square loop by the field of the solenoid is zero
the magnetic dipole moment of the square loop is
u = I * A
u = 0.19 * (2 * 10^-2)^2 * - i
u = -76 * 10^-6 Am^2 i
the torque exerted on the loop is then
torque = u X B
torque = -76 * 10^-6 i X 5.65 * 10^-2 i = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.