The feather and hammer accelerate at the same rate. Thistells you there is no at
ID: 1724841 • Letter: T
Question
The feather and hammer accelerate at the same rate. Thistells you there is no atmosphere and therefore no friction. The only force acting on a freely falling object is gravity.
You measure the acceleration of the hammer.
Dy = (1/2)at2, Dy = 1.4 m, t = 29.2 s, solve fora..
Newton’s 2nd law: a = F/mhammer
The hammer accelerates because the force of gravity acts onit. From Newton’s law of gravity we have F =Gmhammermplanet/R2.
Therefore a = F/mhammer =Gmplanet/R2.
mplanet = a R2/G
If you knew R you could solve for mplanet. Hereis where the walk comes in. By walking around the planet youdetermine the planets circumference. 2pR = 25000 m.
Explanation / Answer
You are right, answer: A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.