Hi i am seeking help to solve the following Physicsproblem. A rock is thrown dir
ID: 1724375 • Letter: H
Question
Hi i am seeking help to solve the following Physicsproblem. A rock is thrown directly upward from the edge of the roof ofa building that is 37.5 m tall. The rock misses the building itsway down, and is observed to strike the ground 4.00 seconds afterbeing thrown. Take the acceleration due to gravity to havemagnitude 9.80 m/s^2 and neglect any effects of air resistance.With what speed the rock was thrown. Hi i am seeking help to solve the following Physicsproblem. A rock is thrown directly upward from the edge of the roof ofa building that is 37.5 m tall. The rock misses the building itsway down, and is observed to strike the ground 4.00 seconds afterbeing thrown. Take the acceleration due to gravity to havemagnitude 9.80 m/s^2 and neglect any effects of air resistance.With what speed the rock was thrown.Explanation / Answer
Let the position the rock was thrown from be the origin. y = vyot + (1/2)at2 Known variables: y = -37.5 m a = -9.80 m/s/s t = 4.00 s Put them in the equaition and solve for vyo toget vyo = 10.35 m/s Known variables: y = -37.5 m a = -9.80 m/s/s t = 4.00 s Put them in the equaition and solve for vyo toget vyo = 10.35 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.