Hi guys, I need help with a sample exam question. For the first one I got .101 m
ID: 999481 • Letter: H
Question
Hi guys, I need help with a sample exam question. For the first one I got .101 mol but I don't know how to approach the second part.
You dissolve 12.5 g of sodium thiosulfate (Na2S2O3 . 5H2O) in enough water to make 500.0 mL of solution. You use this solution to titrate .5001 gram KIO3 solution. Remember that 1 moles KIO3 react with 6 moles Na2S2O3. 25 mL of Na2S2O3 . 5H2O reacts with the KIO3.
a) What is the concentration in mole/L of the Na2S2O3 solution?
b) A 3.00 ml bleach sample (NaOCl) is reacted with 31.52 mL of this Na2S2O3 solution. Remember that 1 ml of NaOCl reacts with 2 moles Na2S2O3 What is the concentration, in moles/liter of the NaOCl solution?
Explanation / Answer
(a) Molarmass of Na2S2O3 . 5H2O is
= (2xAt.mass of Na ) + ( 2xAt.mass of S) + ( 3xAt.mass of O) + 5[(2xAt.mass of H)+At.mass of O]
= (2x23)+(2x32)+(3x16) +5[(2x1)+16]
= 248 g/mol
Given mass of Na2S2O3 . 5H2O is 12.5 g
So number of moles , n = mass/molar mass
= 12.5 / 248
= 0.05 moles
So Molarity of Na2S2O3 . 5H2O is , M = number of moles / volume in L
= 0.05 mol / 0.5L
= 0.100 mol/L
(b) Given that 1 moles NaOCl react with 2 moles of Na2S2O3
M moles NaOCl react with 0.05 moles of Na2S2O3
M = ( 0.05x1) /2
= 0.025 moles of NaOCl
So Molarity of NaOCl , M = number of moles of NaOCl / volume in L
= 0.025 mol / (3.00/1000)L
= 8.333 mol/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.