A steel ball(66.45 g) shot in the horizontal direction, is caught by astationary
ID: 1724218 • Letter: A
Question
A steel ball(66.45 g) shot in the horizontal direction, is caught by astationary pendulum (275.05 g). The pendulum rises 8.55 cm in thevertical direction. Calculate the momentum of the ball- pendulumsystem at the moment the ball is caught by the pendullum. I got this question wrong on my homework. I don't understandhow to do it. Please can someone help me. A steel ball(66.45 g) shot in the horizontal direction, is caught by astationary pendulum (275.05 g). The pendulum rises 8.55 cm in thevertical direction. Calculate the momentum of the ball- pendulumsystem at the moment the ball is caught by the pendullum. I got this question wrong on my homework. I don't understandhow to do it. Please can someone help me. I got this question wrong on my homework. I don't understandhow to do it. Please can someone help me.Explanation / Answer
Mass of the steel ball , m = 66.45 g Mass of the stationary pendulum, M = 275.05g Vertical rise, h = 8.55 cm Velocity of steel ball + pendulum aftercollision = V Kinetic energy of ball + pendulum at lowestpoint = Potential energy of ball + collision at highest point ( 1 / 2 ) ( m + M ) V 2 = ( m + M ) g h V = ( 2 g h ) = ( 2 * 980 * 8.55 ) = 129.45 cm / s momentum of ball + pendulum system = ( m + M )V = ( 66.45 + 275.05 ) 129.45 = 44208.1 g cm/s = 0.44 kg m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.