After pushing a 6kg bowling ball for 0.25s, it rolls down thealley at a speed of
ID: 1724171 • Letter: A
Question
After pushing a 6kg bowling ball for 0.25s, it rolls down thealley at a speed of 5m/s. How much force did you have to apply togive it the translational motion, if it started from rest? A)120 N B)58.8N C)36 N D)20N E)7.5N Hint: F=ma We need to find a. Given: t = 0.25s, v=5 m/s a=x/v=20m/s2 m=6kg, F=6*20kgm/s2 After pushing a 6kg bowling ball for 0.25s, it rolls down thealley at a speed of 5m/s. How much force did you have to apply togive it the translational motion, if it started from rest? A)120 N B)58.8N C)36 N D)20N E)7.5N Hint: F=ma We need to find a. Given: t = 0.25s, v=5 m/s a=x/v=20m/s2 m=6kg, F=6*20kgm/s2Explanation / Answer
we know tha F = ma here a is given by a = v/t = 5m/s / 0.25s = 20m/s2 Now F = (6kg) (20m/s2 ) = 120N Now F = (6kg) (20m/s2 ) = 120NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.