An object is held 2.4 cm away from a lens.The lens has a focal length of 43.6cm.
ID: 1723820 • Letter: A
Question
An object is held 2.4 cm away from a lens.The lens has a focal length of 43.6cm.a.) Determine the image distance.
1 cm
b.) Determine the magnification.
2
c.) If the object is 5.3 cm long,determine the image height.
3 cm
d.) Which of the followingare true about the image? Choose all that apply. 4 The image is inverted.
The image is virtual.
The image is upright.
The image is real.
e.) Which of the followingare true about the lens? Choose all that apply. 5 The lens is concave.
The lens is converging.
The lens is diverging.
The lens is convex. 4 The image is inverted.
The image is virtual.
The image is upright.
The image is real.
4 The image is inverted.
The image is virtual.
The image is upright.
The image is real.
4 5
Explanation / Answer
Given objectdistance u = -2.4 cm, focallength f = 43.6 cm, imagedistance = v a. 1/f = 1/v - 1/u 1/v = 1/43.6 + 1/(-2.4) = - 0.394 v = 1/(-0.394) = -2.54 cm b. magnification m = -v / u = -(-2.54) / (-2.4) = - 1.05 c. m = - I/ O Height ofimage I = 1.05* 5.3 = -5.56 cm d. The image is virtual (m is -ve) The image is upright ( Iis + ve)e. The lens is converging The lens is convex.
The lens is convex.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.