An object is held 25.2 cm away from a lens. The lens has a focal length of -25.9
ID: 1698815 • Letter: A
Question
An object is held 25.2 cm away from a lens. The lens has a focal length of -25.9 cm.a.) Determine the image distance.
_____cm
b.) Determine the magnification.
c.) If the object is 3.4 cm long, determine the image height.
______cm
d.) Which of the following are true about the image? Choose all that apply.
1.The image is virtual.
2.The image is inverted.
3.The image is real.
4.The image is upright.
e.) Which of the following are true about the lens? Choose all that apply.
1.The lens is concave.
2.The lens is diverging.
3.The lens is converging.
4.The lens is convex.
Explanation / Answer
Given The object distance,do = 25.2 cm Focal length of the mirror, f = -25.9 cm a)since 1/f = 1/do +1/di 1/di = -1/25.9 cm - 1/25.2 cm di = -12.7 cm b)Magnification, M = -di/do = 12.7 cm/25.2 cm M = 0.5 c)Height of the image, ho = 3.4cm M = hi /ho 0.5 = hi/3.4 cm hi = 1.7 cm d)since image location,di is negative, the image is virtual and Mis positive, the image is upright e)since f is negative, the mirror is a diverging lens and a concave lens
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.