The density of a 10 kg cube of nickelis 8.9 g/cm 3 . What would thedensity of a
ID: 1723143 • Letter: T
Question
The density of a 10 kg cube of nickelis 8.9 g/cm3. What would thedensity of a 5 kg cube of nickel be?1 g/cm3.
A 99919 lb force is applied to asurface that measures 77 in long and84 in wide. Determine the pressure exertedon the surface by the force in both psi and Pa. 1 Pa =1.45×10-4 psi.
1 psi
2 Pa
The density of a 10 kg cube of nickelis 8.9 g/cm3. What would thedensity of a 5 kg cube of nickel be?
1 g/cm3.
A 99919 lb force is applied to asurface that measures 77 in long and84 in wide. Determine the pressure exertedon the surface by the force in both psi and Pa. 1 Pa =1.45×10-4 psi.
1 psi
2 Pa
Explanation / Answer
a) density is always constant, so it does not depend on theamount of nickel. it is therefore 8.9 b) pressure is F/A P =F/A where A =long*wide = 77*84 so P = 99919 / (77*84) = 15.44 psi to convert it to the pascal divide by conversionfactor P = 15.44 / (1.45*10-4) =106539Pa I hope this helps.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.