The concepts in this problem are similar to those inMultiple-Concept Example 4,
ID: 1723037 • Letter: T
Question
The concepts in this problem are similar to those inMultiple-Concept Example 4, except that the force doing the work inthis problem is the tension in the cable. A rescue helicopter liftsa 93.9-kg person straight up by means of a cable. The person has anupward acceleration of 0.819 m/s2 and is lifted fromrest through a distance of 12.4 m. (a) What is thetension in the cable? How much work is done by (b)the tension in the cable and (c) the person'sweight? (d) Use the work-energy theorem and findthe final speed of the person.
(a) Number Units Nounitsmm/skgNJWExplanation / Answer
a. Tension in thecable T = m* ( g + a) m = massof person = 93.9kg, a = upwardsacceleration = 0.819 m/s2 T = 93.9* ( 9.8 + 0.819) = 997.12 N b. Work done bytension WT = T* displacement = 997.12 *12.4 = 1.24 *104 J c. Work done byweight WW = W* d = m * g *d = 93.9 * 9.8 * ( -12.4) = -1.14 *104 J - vesign indicates the fact that the displacement is oppposite thedirection of weight. d. Net workdone = change in k.e. W = WT + WW = (1/2)* m * v2 1.24 *104 - 1.14 *104 = 0.5 * 93.9 *v2 v = (1000/46.95) = 4.61 m/s v = (1000/46.95) = 4.61 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.