Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A satellite of mass 190 kg is launchedfrom a site on Earth\'s equator into an or

ID: 1722756 • Letter: A

Question

A satellite of mass 190 kg is launchedfrom a site on Earth's equator into an orbit at 185 km above the surface of Earth. (a) Assuming a circular orbit, what is theorbital period of this satellite?
s
(b) What is the satellite's speed in its orbit?
m/s
(c) What is the minimum energy necessary to place the satellite inorbit, assuming no air friction?
J (a) Assuming a circular orbit, what is theorbital period of this satellite?
s
(b) What is the satellite's speed in its orbit?
m/s
(c) What is the minimum energy necessary to place the satellite inorbit, assuming no air friction?
J

Explanation / Answer

the acceleration due to gravity will be less at thataltitude. 9.8(6370)^2 = a(6570)^2 so a = 9.21m/s^2 (a) T(period)= 2(pi)r/v = 2(pi)(6570)/7.78=5306s = 88.4 min (b) v^2 = ra = (6570)(9.21) = 7.78 km/s (c) PE = mgh = 190*((9.8+9.21)/2)*(190*10^3) = 3.4x10^8J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote