Orb spiders make silk with a typical diameter of 0.15 mm. a) A typical large orb
ID: 1722737 • Letter: O
Question
Orb spiders make silk with a typical diameter of 0.15 mm.a) A typical large orb spider has a mass of0.50 kg. If this spider suspends itself from a single 12-cm-longstrand of silk, by how much will the silk stretch? b) What is the maximum weight that a singlethread of this silk could support? a) A typical large orb spider has a mass of0.50 kg. If this spider suspends itself from a single 12-cm-longstrand of silk, by how much will the silk stretch? b) What is the maximum weight that a singlethread of this silk could support? b) What is the maximum weight that a singlethread of this silk could support?
Explanation / Answer
Given that the diameterof silk is d = 0.15 mm = 0.15*10-3 m Mass of spider is m =0.50 kg Length of silk is L = 12cm = 0.12 m --------------------------------------------------------------- (a) Young's modulus is Y = stress / strain = ( F/A ) / ( L / L) =F*L / A*L L = F*L / (A*Y) = mgL / ( (d/2)2*Y ) = 4mgL / ( d2 * Y) = -------- m (b) Young's modulus is Y = F*L / A*L F = Y*A*L / L = Y*(d / 2)2*L / L = -------- N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.