Orange Corp. constructed a machine at a total cost of $68 million. Construction
ID: 2591141 • Letter: O
Question
Orange Corp. constructed a machine at a total cost of $68 million. Construction was completed at the end of 2012 and the machine was placed in service at the beginning of 2013. The machine was being depreciated over a 9-year life using the sum-of-the-years'-digits method. The residual value is expected to be $4 million. At the beginning of 2016, Orange decided to change to the straight-line method. Ignoring income taxes, what will be Orange's depreciation expense for 2016? (Do not round your intermediate calculation and round final answer to 1 decimal place.)
$9.6 million.
$5.0 million.
$7.1 million.
$5.6 million.
Explanation / Answer
Sum of year digit = (9+8+7+6+5+4+3+2+1) = 45
Depreciable base =(68-4) = 64
(2013-2015) dep = 64*24/45 = 34.13
Straight line dep for 2016 = (68-4-34.13)/6 = 5.0 million
so answer is b) $5.0 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.