A crabeater seal jumps onto a horizontal ice floe with an initialvelocity of 6 m
ID: 1722330 • Letter: A
Question
A crabeater seal jumps onto a horizontal ice floe with an initialvelocity of 6 m/s horizontally.There is some friction between the seal’s belly and the ice,which amounts to 160 N. The mass
of the seal is 82 kg. The magnitude of the gravitational force is(mass x g, where g as usual is
9.81 m/s2). How far does the seal slide?
[Note:] We now have Newton’s Second Law as well as our motionequations for constant acceleration. You can write down Newton IIusing i-hat and j-hat components. Then you can separate out thecomponents. What can you find using Newton II? What can you do withit?
Explanation / Answer
initial velocity, U = 6 m/s friction, f = - 160 N mass, m = 82 kg acceleration, a = f / m = - 160 / 82 = - 1.95m/s2 final velocity, V = 0 displacement, S = ? V2 - U2 = 2 a S 0 - 36 = 2 * - 1.95 * S displacement, S = 9.23 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.