Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A barefoot field-goal kicker imparts a speed of 21 m/s to afootball initially at

ID: 1721708 • Letter: A

Question

A barefoot field-goal kicker imparts a speed of 21 m/s to afootball initially at rest.
If the football has a mass of 0.3 kg and the time of contact withthe ball is 0.011 s, what
is the force exerted by the ball on the kicker’s foot? Answerin units of N.

A(n) 0.179 kg baseball is thrown with a speed of 22.8 m/s. It ishit straight back at the
pitcher with a final speed of 30 m/s. What is the magnitude of theimpulse delivered to the ball? Answer in units of kg ·m/s.

Find the average force exerted by the bat on the ball if the twoare in contact for 0.00148 s. Answer in units of N.

Explanation / Answer

First Problem initial velocity, v0 = 0m/s final velocity, v = 21m/s mass, m = 0.3kg time, t = 0.011s Impulse = P = m(v - v 0) = .3(21 - 0) = 6.3 kgm/s Impulse = Ft 6.3 = F(.011) F = 572.7 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote