Each spring has an unstretched length of 2 m and a stiffness of k = 350 N/m Part
ID: 1717927 • Letter: E
Question
Each spring has an unstretched length of 2 m and a stiffness of k = 350 N/m
Part A
Determine the stretch in OA spring required to hold the 25-kg crate in the equilibrium position shown.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Determine the stretch in OB spring required to hold the 25-kg crate in the equilibrium position shown.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Please provide a FBD i am trying to understand the question and how to go about as much as possible. (will rate)
Problem 3.46 Each spring has an unstretched length of 2 m and a stiffness of stiffness of k- 350 N/m Figure 1) 350 N/ m (Fiqure 1) Figure 1 12 m 6 mExplanation / Answer
>> First writing all the co-ordinates,
A = (0,-2,0) = -2 j
B = (-2,0,0) = - 2 i
C = (6,4,12) = 6 i + 4 j + 12 k
O = (0,0,0)
>> Now, let Forces in cables are:- Toa, Tob and Toc
>> Considering Toa
>> As,it is acting along OA
OA = - 2 j
Magnitude = 2
=> unit Vector along AB = - j
=> Toa = - Toa j ...(1)...
>> Considering Tob
>> As,it is acting along OB
OB = - 2 i
Magnitude = 2
=> unit Vector along OB = - i
=> Tob = - Tob i ...(2)...
>> Considering Toc
>> As,it is acting along OC
OC= (6 i + 4 j + 12 k) = 6 i + 4 j + 12 k
Magnitude = [ 62 + 42 +122]1/2 = 14
=> unit Vector along OC = (6 i + 4 j + 12 k)/14 = 0.429 i + 0.0.286 j + 0.857 k
=> Toc = Toc(0.429 i + 0.0.286 j + 0.857 k) ...(3)...
>> Now, at point one more force is acting, weight of crate
W = - mg k
=> W = - mg k = - 25*9.81 k = - 245.25 k
>> At A, under equilibrium
=> Toa + Tob + Toc + W = 0
=> From (1), (2) and (3),
Toa(- j) + Tob(- i) + Toc(0.429 i + 0.0.286 j + 0.857 k) - 245.25 k = 0
>> Comparing Coefficients on both sides,
=> - Tob + 0.429*Toc = 0
=> - Toa + 0.286*Toc = 0
=> 0.857*Toc = 245.25
=> Solving these,
Toa = 81.845 N
Tob = 122.768 N
Toc = 286.17 N
>> Now, across Spring in OA,
Force, Toa = 81.845 N
and, stiffness, k = 350 N/m
So, Required Stretch in Spring OA = 81.845/350 = 0.234 m
>> Now, across Spring in OB,
Force, Tob = 122.768 N
and, stiffness, k = 350 N/m
So, Required Stretch in Spring OB = 122.768/350 = 0.351 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.