Each resistor in the three circuits in the drawing has the same resistance R, an
ID: 1321043 • Letter: E
Question
Each resistor in the three circuits in the drawing has the same resistance R, and the batteries have the same voltage V. The values for R and V are 9 ? and 6.0 V, respectively. Determine the total power delivered by the battery in each of the three circuits.
Each resistor in the three circuits in the drawing has the same resistance R, and the batteries have the same voltage V. The values for R and V are 9 ? and 6.0 V, respectively. Determine the total power delivered by the battery in each of the three circuits.Explanation / Answer
1st case , Net Req = 2R*2R/4R = R = 9
Power = V2/R = 36/9 = 4W (Ans)
case,B , Net resistance = (2R*2R/4R)*R/((2R*2R/4R)+R) = R*R/2R = R/2 = 4/.5 ohm
Power deliverde = 36/4.5 = 8 W (ans)
case C , =Net resistance = R+R = 2R = 18ohm
Power delivered = 36/18 = 2W (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.