2. Determine the quality of a two-phase liquid-vapor mixture of two-phase liquid
ID: 1717874 • Letter: 2
Question
Explanation / Answer
2)
a)
Write the saturated properties at the given pressure P = 14 bar
vf = 0.002148 and vg = 0.03231
Now
v = (1-x)*vf + x*vg
x =0.426
b) similarly note properties at -5 F and find the value of x
x = 0.411
c)
At P = 35 psi
Note saturated properties of hf and hg and use the same expression to find x
x = 0.914
3)
Initial state
V = 3 m^3
T1 = 110 C
x = 0.345
Final state
Saturated vapor
Note the saturated properties at T = 110 C
Psat = 143 kPa
vf = 0.001052 and vg = 1.21
uf = 461.1 and ug = 2518
now at x = 0.345
v1 = (1-x)*vf + x*vg = 0.4182 m^3/kg
u1 = (1-x)*uf + x*ug = 1171 kJ/kg
a)
Since it is a closed rigid tank, the volume remains constant
v2 = v1 = 0.4182 m^3/kg = vg at state 2
and saturated vapor
From the properties tables
T = 148 C
P = 446 kPa
u2 = 2558 kJ/kg
b)
Mass of water in the tank is
m = V/v1 = 3/0.4182 = 7.174 kg
c)
The amount of heat transferred is
Q = m*(u2-u1)
There is no Pdv work because the volume is constant
Q = 7.174*(2558-1171) kJ
Q = 9950.4 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.