2. Describe how to make up the following solution: 250.0 mL of a 0.0200M solutio
ID: 1046847 • Letter: 2
Question
2. Describe how to make up the following solution: 250.0 mL of a 0.0200M solution of AgNO. You are given solid AgNO, distilled water, and a 250 mL volumetric flask. Show your calculation for the required amount of AgNO. 3. Describe how to make up the following solution: 500.0 mL of a 2.50M solution of HNO,. volumetric flask. Show your calculation for the required amount of 6M HNO> You are given 6M HNO3, distilled water, and a 500 ml. 4. Calculate the molarity of a solution that is prepared by dissolving 0.453g KMnO, in enough water to give a 250.0 mL solution.Explanation / Answer
1) molarity of AgNO3 = no. Of moles/vol in lts = 0.02 M
Vol of solution = 250ml = 250/1000= 0.25lts
0.02 = no. Of moles/0.25
No. Of moles = 0.25x0.02 = 0.05
0.05 = no. Of moles = wt of silver nitrate/mol mass of silver nitrate. = mass/169.87 = 0.05
Mass of silver nitrate for preparation 0.02M of 250ml solution = 0.05x169.87 = 8.4935 gms
2) molarity of initial .Molarity M1 = 2.5
Vol. Of initial solution V1 = 500 ml
Molarity of final solution M2 = 6 M
Vol of final solution V2 = V
M1V1 = M2 V2
2.5 x 500 = 6 x V
V = 208.34 ml of 6M HNO3
Remaining 291.66 ml of distilled water to make up 2.5 M HNO3 solution.
3) molarity of KMnO4 = no. Of moles of KMnO4/vol in lts
Vol in lts = 250 (ml)/1000 = 0.250 lts
No. Of moles of KMnO4 = wt taken/molar mass = 0.453/158.034 = 0.002866
Molarity = 0.002866/0.25 = 0.01146 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.