Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An adiabatic steam turbine operates with inlet conditions of 80 bars and 600degr

ID: 1717760 • Letter: A

Question

An adiabatic steam turbine operates with inlet conditions of 80 bars and 600degree C and exit conditions of a saturated vapor at 0.2 bars. Kinetic-and potential-energy changes may be neglected, and the environmental state is 298 K and 1 bar. The actual power output of the turbine is 4.5 MV. Determine The mass flow rate of steam [kJ/kg] The reversible (maximum) power output of the turbine [KW] The availability(exergy) of the exit stream [KW] The exergy destroyed within the turbine [KW] The second-law efficiency of the turbine Sketch this process on a T-s diagram (along with two constant pressure lines and saturation line) (Please indicate and write numbers of T_1, T_2, S_1, S_2, P_1, and P_2 and use an arrow to show from state 1 to state 2 on a T-s diagram)

Explanation / Answer

a) 4.5x10^6= m x (h1-h2)

m= 4370.32 kg/s

b) W= m(h1-h2s) = 4370.32(3639-2310.141) =5.8 MW

sorry for the exergy, I don´t remember the equations

e) efficient= 1-T2/T1 = 0.898

T P h s 0 24,85 1 104,229 0,36488 1 600 80 3639,531 7,01907 2 60,08 0,2 2609,859 7,9
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote