A contractor is bidding for a job that includes the supply and erection of 1500
ID: 1712627 • Letter: A
Question
A contractor is bidding for a job that includes the supply and erection of 1500 m2 of precast wall panels Assume the following: The crew is composed of one foreman ($60 hour), seven labors ($30/hour each), two cranes (5250/hour each), and two crane operators ($45/hour each). -The contractor is willing to use a 20% profit . The cost for the wall panels is $350 per m . Total direct cost for this project is $20,000,000 Total contractor's total direct cost for all projects is $200,000,000 The project overhead is $500,000 - . The contractor's general overhead is $4,000,000 The crew for this activity will work 8 hours per day and 5 days per week The crew can erect 300 m2 of wall panels per 8-hr day - Determine the following: 1· 2. 3. 4. The activity's total direct cost (1.5 points) The activity's project overhead (0.5 point) The project's general overhead (0.5 point) The activity's general overhead (0.5 points)Explanation / Answer
(a) 1 foreman=60*8*5
= 2400
7 labour=30*8*5*7
=8400
2 Cranes=250*2*5*8
=20000
2 crane operator=2*45*8*5
=3600
Total= 34400, Now contractor's 20% profit =1.20*34400
Activity total direct cost = 41280
(b) total Cost of panels=350*1500=525000
Now the total cost for the labours and foreman=34400
Activity project overhead=525000+34400
=559400
(c) Project general overhead = 559400 - 500000
=59400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.