A continuous succession of sinusoidal wave pulses are produced at one end of a v
ID: 1558015 • Letter: A
Question
A continuous succession of sinusoidal wave pulses are produced at one end of a very long string and travel along the length of the string. The wave has frequency 55.0 Hz , amplitude 4.95 mm , and wavelength 0.645 m .
question A:How long does it take the wave to travel a distance of 7.70 m along the length of the string?
question B:How long does it take a point on the string to travel a distance of 7.70 m , once the wave train has reached the point and set it into motion?
question C:In parts (a) and (b), how does the time change if the amplitude is doubled? (what is T_a/T_c and T_b/T_c)
Explanation / Answer
a)
Speed = wavelength x frequency
= 0.645* 55
= 35.475 m/s
Time = distance/speed
= 7.7/ 35.475
= 0.217 s
---------------------------------------------------------------------------------
b)
Distance per cycle = 4 * amplitude
= 4 x 4.95X10-3
= 19.8 mm
= 0.0198 m
Number of cycles:
n = 7.7/0.0198 = / 0.0218 = 388.89 cycles
hence, the period: T = 1/f = 1/55 = 0.01818 s
Time taken is
t = nT = 388.89 x 0.01818
= 7.07 s
C.
Time is directly proportional to amplitude.
So, the time is also doubled when the amplitude is doubled.
T_a/T_c = 1 and T_b/T_c = 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.