2. In drilling a well, ten thousand feet (10,000 ft) of 19.5 Ibm/ft drilpipe and
ID: 1712301 • Letter: 2
Question
2. In drilling a well, ten thousand feet (10,000 ft) of 19.5 Ibm/ft drilpipe and 600 ft of 147 Ibm/ft drill collars are suspended off bottom in a 15 Ibm/gal mud. The average density of carbon steel is assumed to be 490 Ib/t (65.5 Ibm/gal). The drillpipe has an internal diameter of 4.206 in and an external diameter of S.0 in. The drill olal has an internal diameter of 3.0 in and an external diameter of 8.0 in. (a) Calculate the effective hook load that must be supported by the derrick (b) Prepare a graph of axial tension versus depth for the drillstring FORMULA Buoyed weight Pr set pressure calculation 12 (weight in l Conversion Factors: I gal - 231 in 1 ft- 12 in 1 ft 0.3048 mExplanation / Answer
(a)
W = 19.5 x 10,000 + 147 x 600 = 283200 lbm
We = W (1 - Pf / Pb) = 283200 x ( 1 - 15 / 65.5 ) = 218300 lbm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.