Suppose the conducting spherical shell of the figure below carries a charge of 2
ID: 1707579 • Letter: S
Question
Suppose the conducting spherical shell of the figure below carries a charge of 2.90 nC and that a charge of -1.60 nC is at the center of the sphere. If a = 1.70 m and b = 2.30 m, find the electric field at the following:
(a) r = 1.50 m _________ N/C
(b) r = 2.20 m _________ N/C
(c) r = 2.50 m _________ N/C
(d) What is the charge distribution on the sphere?
inner surface __________nC
inner surface __________nC
An "A+" will be awarded for an answer that has detailed steps, a correct answer, and a timely response.
Much Love, ~ Lelani
Explanation / Answer
Given charge at the center of the shell Q = -1.6 nC Charge at the surface of the shell Q' = 2.9 nC radius of inner surface of the shell a = 1.7 m radius of outer surface of the shell b= 2.3 m Fron figure b the electric field st r = 1.5 m is E = k Q / r 2 = (9*10^ 9 ) ( 1.6 *10 ^ -9 ) / ( 1.5 ) ^2 = 6.4 N /C conducting shell creates zero field inside itself, it also has no electric field so at r = 2.2 m electric field is zero the electric field at at r = 2.5 m here r > b charge Q = 2.9 - 1.6 = 1.3 nC Electric field E = kQ / r ^2 = ( 9*10 ^ 9 ) ( 1.3*10^ -9 ) / ( 2.5) ^2 = 1.872 N / C charge distributed on the sphere Q = 2.9 - 1.6 = 13 nCRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.