Question Details Two carpenters are hammering at the same time, each at a differ
ID: 1705790 • Letter: Q
Question
Question DetailsTwo carpenters are hammering at the same time, each at a different hammering frequency. The hammering frequency is the number of hammer blows per second. Every 3.72 s, both carpenters strike at the same instant, producing an effect very similar to a beat frequency. The first carpenter strikes a blow every 0.62 s.
(a) How many seconds elapse between the second carpenter's blows if the second carpenter hammers more rapidly than the first carpenter?
s
(b) How many seconds elapse between the second carpenter's blows if the second carpenter hammers less rapidly than the first carpenter?
s
Please provide explanation and answer, thanks.
Explanation / Answer
(a) Here , we have a 2 values
If second carpenter more rapid than first carpenter
change of Thier frequencies = n_B difference n_A = 1/4.25 = 0.235 Hz
frequency of first carpenters = n_A = 1/0.85 = 1.176 Hz
Thus, frequency of second carpeners = n_B = 1.176 + 0.235 = 1.411 Hz
Time = 1/ 1.411 = 0.708 sec
0.708 seconds elapse between the second carpenter's blows If second carpenter more rapid than first carpenter
(b)
If second carpenter less rapid than first carpenter
change of Thier frequencies = n_A difference n_B = 1/4.25 = 0.235 Hz
frequency of first carpenters = n_A = 1/0.85 = 1.176 Hz
Thus, frequency of second carpeners = n_B = 1.176 - 0.235 = 0.941 Hz
Time = 1/ 0.941 = 1.062 sec
1.062 seconds elapse between the second carpenter's blows If second carpenter less rapid than first carpenter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.