A factory worker pushes a 30.2kg crate a distance of 4.5m along a level floor at
ID: 1704773 • Letter: A
Question
A factory worker pushes a 30.2kg crate a distance of 4.5m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 29 below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.25.a-What magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity?
b-How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of 4.5 m?
c-How much work is done on the crate by friction during this displacement?
d-How much work is done by the normal force?
e-How much work is done by gravity?
f-What is the total work done on the crate?
Explanation / Answer
(a) Applying the Newton's 2nd law of motion,
Fcas -(mg+Fsin) = ma ----------- (1)
since at constant speed, acceleration a = 0
Fcas = (mg+ Fsin)
F( 0.8746 - 0.1212 ) = 0.25*30.2*9.8
F = 98.22 N
the magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity is 98.22 N.
(b) the workdone W = F.S = 98.22* 4.5 = 441.99 J
(c) the frictional force, F = 0.25(30.2*9.8+98.22sin29)
F = 85.89 N
the workdone = 85.89*4.5 = 386.52 J
(d) the work is done by the normal force is zero.
(e) the work is done by gravity is zero.
(f)
the total work done W = 441.99 - 386.52 = 55.46 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.