A woman and her dog are out for a morning run to the river, which is located 4.7
ID: 1704113 • Letter: A
Question
A woman and her dog are out for a morning run to the river, which is located 4.75 km away. The woman runs at 2.74 m/s in a straight line. The dog is unleashed and runs back and forth at 5.43 m/s between his owner and the river, until she reaches the river. What is the total distance run by the dog (in meters)?I tried this once, got 1193 meters for the dog, when I was doing it, I got the dog running back and forth 5 times, at smaller distances each time, I was apparently wrong, can someone tell me where I went wrong please.
Explanation / Answer
Given Distance , s = 4.75 *10^3 m Vw = 2.74 m/s Vd = 5.43 m/s The time taken by the woman is t = 4.75 *10^3 m/2.74 m/s t = 1.73 * 10^3 s ------------------------------------------------------------------- The total distance travelled by the dog in that time is s' = Vd * t = 5.43 m/s * 1.73 *10^3 s s' = 9.4 km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.