A 5.00 kg block is moving at 5.00 m/s along a horizontal frictionless surface to
ID: 1703648 • Letter: A
Question
A 5.00 kg block is moving at 5.00 m/s along a horizontal frictionless surface toward an ideal spring that is attached to a wall. After the block collides with the spring, the spring is compressed a maximum distance of 0.680 meters. What is the speed of the block when the spring is compressed to only half the maximum distance?
Answer is 4.33 m/s.
I started off ok at first. PE (initial) = KE (final)
Find k of the spring.
KE = 1/2 mv^2 = 1/2(5 kg)(5^2 m/s = 62.5 J
so 62.5 J = 1/2 kx^2 = 1/2 k(.680 m)^2
k = 270.33 N/M
So at half the distance, KE = 1/2 (270.33 N/M)(.34 m)^2 = 15.63 J
Find the speed of the block at half the distance:
15.63 J = 1/2 mv^2.(wrong)
This last part is where I stumbled and got it wrong. Please take it the rest of the way. Thanks!
Explanation / Answer
I started off ok at first. PE (initial) = KE (final)
Find k of the spring.
KE = 1/2 mv^2 = 1/2(5 kg)(5^2 m/s = 62.5 J
so 62.5 J = 1/2 kx^2 = 1/2 k(.680 m)^2
k = 270.33 N/m
At half the maximum distance
According to law of conservation of energy
P.E + K.E = Total energy
(1/2)K(x/2)^2 + (1/2)mv^2 = 62.5 J
15.625 + 2.5 v^2 = 62.5
2.5 v^2 = 62.5 - 15.625
2.5 v^2 = 46.87
v^2 = 18.75
v = 4.33 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.