Mark fires a shot from his gun directly upward into the air. The bullet has a ma
ID: 1702987 • Letter: M
Question
Mark fires a shot from his gun directly upward into the air. The bullet has a mass of 10 grams and lands in the sand near his feet exactly 101 seconds later.
1) What was the initial velocity of the bullet?
2) How high does the bullet rise before falling back to Earth?
3) How long does it take the sound of the gun shot to reach the Rochester city 1 km distant?
4) what is the final velocity of the bullet just before striking the ground, with air friction?
5) what is the final velocity of the bullet just before striking the ground, neglecting air friction?
Explanation / Answer
(1) At maximum height velocity will be zero.
Use v = u - gt
0 = u - gt
t = u/g (This is the time to reach maximum height)
The time to return to te maximum height.
T = 2u/g
101 = 2u/9.8
u = 494.9 m/s
(2) Use v2 - u2 = 2gh
h = u2 /2g
h = 1200137.45 m
(3)Take the speed of sound to 332 m/s.
t = distance / speed
t = 1000/332
t = 3 s
(4) When there is air friction speed will be less than the speed of projection. It can not be calculated because sufficient information is not given.
(5) Withot air friction the bullet will strike the ground wit same speed with which it was projected.
V = 494.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.