Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1200kg car is moving on the freeway at 66.0mph . a.) What is the magnitude of

ID: 1702464 • Letter: A

Question

A 1200kg car is moving on the freeway at 66.0mph .

a.) What is the magnitude of its momentum in SI units?
p = ____ kg times m/s

b.) What is the magnitude of its kinetic energy in SI units?
K = ____ J

c.) If a 2400kg SUV has the same speed as the 1200kg car, how much momentum does it have?
p = ____ kg times m/s

d.) If a 2400kg SUV has the same speed as the 1200kg car, how much kinetic energy does it have?
K = ____ J

I really don't know how to start working on this problem. Any help would be greatly appreciated. Thanks!

Also, I have one part of this question that I have tried and tried to figure out.
The question is as follows:

The morning after a winter ice storm in Dallas, a 1400kg automobile going west on Chestnut Street at 35.0km/h collides with a 2800kg truck going south across Chestnut Street at 50.0km/h .

a.) If they become coupled on collision, what is the magnitude of their velocity after colliding? You can ignore forces between the vehicles and the icy road.
I have this answer as 35.3 km/h

b.) What is the direction of their velocity after colliding?
theta = ____ degrees west of south?
I need the actual angle, not just a direction.

Explanation / Answer

mass m = 1200 kg speed v = 66mph = 66 * 1609 m / 3600 s = 29.49 m / s (a). Momentum p = mv = 35398 kg m / s (b).kinetic energy K = p^ 2/ ( 2m) = 522.09 * 10 ^ 3 J (c). mass M = 2400 kg speed v = 29.49 m / s momentum P = Mv = 70776 kg m / s (d). KInetic energy K = ( 1/ 2) Mv^ 2 = 1.043* 10 ^ 6 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote