A 120-m-wide river has a uniform flow speed of 1.7 m/s through a jungle and towa
ID: 1330331 • Letter: A
Question
A 120-m-wide river has a uniform flow speed of 1.7 m/s through a jungle and toward the east. An explorer wishes to leave a small clearing on the south bank and cross the river in a powerboat that moves at a constant speed of 6.9 m/s with respect to the water. There is a clearing on the north bank 23 m upstream from a point directly opposite the clearing on the south bank, At what angle, measured relative to the direction of flow of the river, must the boat be pointed in order to travel in a straight line and land in the clearing on the north bank? How long will the boat take to cross the river and land in the clearing?Explanation / Answer
shortest distance = sqrt(290^2 + 18^2) = 290.55 290.55/sin90 = 96/sin(south) sin(south angle) = 0.33 south angle = 19.27 degrees north angle = 180 - 90 - 19.27 = 70.73 degrees 5/sin70.73 = .89/sinx sinx = 0.168 x = 9.67 a) Boat must be pointed at 9.67 degrees sqrt(.89^2 + 5.0^2) = 5.078 m/s 290.55 m / 5.078 m/s = 57.217 seconds b) IT TAKES 57.217 SECONDS TO CROSS
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.