A large uniform \"butcher block\" rests on two supports and has a weight hanging
ID: 1701869 • Letter: A
Question
A large uniform "butcher block" rests on two supports and has a weight hanging from its end. The block has a mass of 100 kg and a length of 2 meters. If L = 1.63 meters and the hanging weight is 192 newtons, what is the force on the left support to the nearest newton?
^^ This part of the question i know how to do, I am having problems with the follow up questions:
1) If the hanging weight is 59 newtons, what is the minimum value for L for the configuration to remain stable to the nearest hundredth of a meter?
2) What is the minimum value for the hanging weight to the nearest tenth of a kilogram if L = 1.24 meters and the configuration is to remain stable?
Explanation / Answer
The answer to the first part is: sumTorque (about left support) = 0 -(1m)(100kg)(9.8m/s^2) - (2m)(192 N) + 1.63(Fr) = 0 Fr= 836.81N SumFy = 0 Fl - (100kg)(9.8M/s^2) - 192N + Fr = 0 Fl = 335.19N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.