The force acting on an object is given by Fx = a/x2. At x = 4.9 m, the force is
ID: 1699187 • Letter: T
Question
The force acting on an object is given by Fx = a/x2. At x = 4.9 m, the force is known to point in the -x direction and have a magnitude of 27 N. Determine the potential energy associated with this force as a function of x, assuming we assign a reference value of -9 J at x = 2 m for the potential energy.U(x) =
the answer should look something like this ( -567/x + 272.5) this is an answer form another version and that question was:
The force acting on an object is given by Fx = a/x2. At x = 4.5 m, the force is known to point in the -x direction and have a magnitude of 28 N. Determine the potential energy associated with this force as a function of x, assuming we assign a reference value of -11 J at x = 2 m for the potential energy.
Explanation / Answer
It goes like this
1. x = 4.9 m
First you solve for "a" from Fx = a/x^2 = -27N
a = (-27N)(x^2) = (-27N)(4.9m)^2 = -648.27 N.m^2
2. x = 2 m , Ux = -9J
then you use the potential energy equation Ux = -int (F*dx) = -9 J
Ux = -int [(a/x^2)*dx] = -a*int (1/x^2)*dx] = -a(-1/x) + C = a/x + C
Ux = a/x + C = -9 J
C = -9 J -(a/x) = -9 J -(-648.27 N.m^2/2m) = -9 J -(-324.135) = -9 J + 324.135 J = 315.135 J
And with all of this the potential energy associated with this force as a function of x is:
Ux = (-648.27/x) + 315.135 J
that's your answer! Good luck!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.