An unmanned spacecraft of mass 492 kg, is in a circular orbit around the earth,
ID: 1696575 • Letter: A
Question
An unmanned spacecraft of mass 492 kg, is in a circular orbit around the earth, observing the earth's surface from an altitude of 53.8 km.part A. What is the orbital speed of the spacecraft?
part B. What is the period of the spacecraft's orbit?
part C. What is the escape velocity of the spacecraft?
part D. To the dismay of scientists, an electrical fault causes an on-board thruster to fire, decreasing the speed of the spacecraft by 23.9 m/s. If nothing is done to correct its orbit, with what speed will the spacecraft crash into the earth's surface?
Explanation / Answer
When the spacecraft of mass 492kg is orbiting around the earth
at the altitude is h = 53.8km = 5.38*10^4m
the radius of the earth R = 6378.1km = 6.378*10^6 m
the speed of the spcecraft v = 23.9m/s
when the spaceceaft orbiting then the force acting on it is
F = mv^2/r
and from gravitational force
F = GMm/R^2
so mv^2/r = GMm/R^2
v^2/r = GM/r
(v + 23.9)^2/(5.38*10^4 + 6.38*10^6) = (6.67*10^-11)(5.98*10^24) /(6.38*10^6)^2
= 663043600
v + 23.9 = 7940
v = 7916 m/s
then the speed v = 28497.6km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.