There is a solenoid (thin, long, helical coil). The number of per unit length is
ID: 1695768 • Letter: T
Question
There is a solenoid (thin, long, helical coil). The number of per unit length is 39000. The magnetic field is found as 6.2 x 10-4 T. What is the current going through the solenoid? If the length of the solenoid is 0.12 m, what is the total number of turns?A current of 6.00 A is carried by a metal wire of diameter 1.00 x 10-3 m. Knowing the
density of electron as 3.38 x 10^27 electron/m3, how long does it take for a conduction electron to move 0.78 m along the wire?
There is an RC circuit. The resistance and the capacitance are 2.8 x 10^6 W and 51 x 10-7 F. The circuit is connected to a power supply, and then the capacitor is fully charged. After 1.4-second discharging, the charge in the capacitor becomes 7.1 x10-3 C. What is the maximum charge that the capacitor can hold? Calculate also the time constant.
There is a charged particle whose charge is 6.9x10-5 C. The particle is moved in an
electric field, 0.52 N/C. If the work done by the field is 23 x 10-4 J, what is the
displacement?
Explanation / Answer
n = 39000 turns/m. B = 6.2 x 10^-4 T. L = 0.12 m, mu_0 = 4*pi*10^-7 find current I and total number N of turns B = mu_0*I*n so I = B/(mu_0*n) = 0.0127 A N = nL = 4680 turns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.