A wrecking ball (weight = 4800N) is supported by a boom which may be assumed to
ID: 1695560 • Letter: A
Question
A wrecking ball (weight = 4800N) is supported by a boom which may be assumed to be uniform and have a weight of 3600N. As the drawing shows, a support cable runs from the top of the boom to the tractor. The angle between the support cable and the horizontal is 32, and the angle between the boon and the horizontal is 48.
a. The tension in the support cable
b. The magnitude of the force exerted on the lower end of the boom by the hinge at point P
The furthest I got was that: Fx = 0, Fy = 0, and = 0.
I am not sure how each of them acts in this diragram to procede further. Please help! And if possible, please try and be as clear as possible with each step. Also, this is non calc based, so if any calc is needed please avoid that.
Thanks!
Explanation / Answer
hello there, i uploaded your solution here:- http://www.mediafire.com/?5poht5vtutaz2x2 http://www.mediafire.com/file/5poht5vtutaz2x2/physics%20solution.doc try any of the links take care buddy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.