Suppose you throw a 0.053-kg ball with a speed of 11.2 m/s and at an angle of 33
ID: 1693879 • Letter: S
Question
Suppose you throw a 0.053-kg ball with a speed of 11.2 m/s and at an angle of 33.0° above the horizontal from a building 12.6 m high.(a) What will be its kinetic energy when it hits the ground?
_________
(b) What will be its speed when it hits the ground?
_________ the answer for A i get 19.28.. but its wrong.. thank you for your help
Suppose you throw a 0.053-kg ball with a speed of 11.2 m/s and at an angle of 33.0° above the horizontal from a building 12.6 m high.
(a) What will be its kinetic energy when it hits the ground?
_________
(b) What will be its speed when it hits the ground?
_________ the answer for A i get 19.28.. but its wrong.. thank you for your help
(a) What will be its kinetic energy when it hits the ground?
_________
(b) What will be its speed when it hits the ground?
_________ the answer for A i get 19.28.. but its wrong.. thank you for your help
Explanation / Answer
The initial speed of the ball u = 11.2 m/sThe mass of the ball is m = 0.053 kg
The angle of projection theta = 33.0 degree
The height of the building h = 12.6 m a) According to the work energy theorem, the kinetic energy of the ball must be equal to change in its potential energy. K = DeltaU K = mgh K = 0.053 kg * 9.8 m.s^2 * 12.6 m K = 6.544 J b) The horizontal component of the ball's velocity vx = ucos33 = 11.2 cos33 = 9.393 m/s The vertical component of the ball's velocity is given by vy = sqrt[2gh-(usin33)^2] vy = 14.48 m/s The velocity of the ball before hitting the ground is v = sqrt(vx^2+vy^2) = 17.26 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.