Suppose you throw a ball with mass 0.40 kg against a brick wall It hits the wall
ID: 1347410 • Letter: S
Question
Suppose you throw a ball with mass 0.40 kg against a brick wall It hits the wall moving horizontally to the left at 30 m/s and rebounds horizontally to the right at 20 m/s. Find the impulse of the force exerted on the ball by the wall. If the ball is in contact with the wall for 0.010 s, find the average force on the ball during the impact. The change in the x component of momentum is Delta Px = Pf,x - Pi,x = mu epsilon f,x - mu epsilon i,x = 8.0 kg . m/s - (-12kg . m/s) = 20 kg . m/s (Note the signs carefully.Explanation / Answer
change in momentum of lump of clay (Impulse) J = m(V2-V1)
J =0.2 (0-(-30))
J = 6 kg-m/s
now J= F*t
F = J/t
F = 6/0.010
average force F= 600N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.