Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A high-voltage power line carries a current of 136 A at a location where the Ear

ID: 1692131 • Letter: A

Question

A high-voltage power line carries a current of 136 A at a location where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.59 G and points to the north, 63(degrees) below the horizontal.

Part A
Find the direction of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.
force points toward south, 27(degrees) below the horizontal
force points toward north, 27 above the horizontal
force points toward south, 27 below the horizontal
force points toward north, 63 above the horizontal

Part B
Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.

Part C
Find the direction of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south.

force points toward the north
force points toward the south
force points toward the west
force points toward the east

Part D
Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 250 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south.

Thanks.

Explanation / Answer

A high voltage power line carries a current i = 136 A Earth magnetic field is B = 0.59 G                                            = 0.59 *10^-4 T         ( 1 gauss = 10^-4 T ) length of the wire is L = 250 m horizontally towrds south a ) force point south , 27 degrees below horizontal b )  magnetic force F = i L B sin                                  = 136 A * 250 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 63 )                                    = 2.00 N sin 27 degrees c )   force point towards the east d ) magnetic force F = i L B sin                                  = 136 A * 250 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 63 )                                    = 2.00 N sin 27 degrees                                  = 136 A * 250 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 63 )                                    = 2.00 N sin 27 degrees c )   force point towards the east d ) magnetic force F = i L B sin                                  = 136 A * 250 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 63 )                                    = 2.00 N sin 27 degrees                                  = 136 A * 250 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 63 )                                    = 2.00 N sin 27 degrees                                  = 136 A * 250 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 63 )                                    = 2.00 N sin 27 degrees
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote