This force can either push the block upward at a constant velocity or allow it t
ID: 1691896 • Letter: T
Question
This force can either push the block upward at a constant velocity or allow it to slide downward at a constant velocity. The magnitude of the force is different in the two cases, while the directional angle ? is the same. Kinetic friction exists between the block and the wall, and the coefficient of kinetic friction is 0.250. The weight of the block is 40.0 N, and the directional angle for the force is ? = 34.0°. Determine the magnitude of when the block slides (a) up the wall and (b) down the wall.Explanation / Answer
The mass of the block mg = 40 N the angle of the force = 34 the coefficient of friction = 0.25 When the block moving upwards ma = Fsin - mg - f = 0 Fsin = mg + Fcos F (sin - cos) = mg Therefore the force when it moves upwards with constant velocity Fu = mg / (sin - cos ) When the block slides downwards ma = mg - Fsin - f =0 Fsin + Fcos = mg F(sin + cos) = mg Therefore the force when it moves downwards with constant velocity Fd = mg / (sin + cos) Plug the values and solve itRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.