Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This figure ( a = 17.0m/s 2 ) ( http://www.webassign.net/pse/p4-33alt.gif ) repr

ID: 1668224 • Letter: T

Question

This figure (a = 17.0m/s2) (http://www.webassign.net/pse/p4-33alt.gif) representsthe total acceleration of a particle moving clockwise in a circleof radius r = 1.50 m at acertain instant of time. (a) At this instant, find the radialacceleration.
1 m/s2 (toward the center)

(b) At this instant, find the speed of the particle.
2 m/s

(c) At this instant, find its tangential acceleration.
3 m/s2 (in the direction of themotion) (a) At this instant, find the radialacceleration.
1 m/s2 (toward the center)

(b) At this instant, find the speed of the particle.
2 m/s

(c) At this instant, find its tangential acceleration.
3 m/s2 (in the direction of themotion)

Explanation / Answer

a) radial acceleration = a cos30 = 1.50 * 0.866 = 1.299m/s2 b) v = ar * r = 1.299 * 1.5= 1.395 m/s c) tangential acceleration = a sin30 = 1.5 * 0.5 = 0.75m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote